ELECTION 2020

South Asian American Candidates — Winners and Losers

State

Office

First Name

Last Name

Party

Result

Vice President

Kamala

Harris

Democrat

Won

Arizona

U.S. Congress 6th District

Dr. Hiral

Tipirneni

Democrat

Lost

Arizona

State House District 24

Dr. Amish

Shah

Democrat

Won

Arizona

Tuscon Unified School District Governing Board

Dr. Ravi

Grivois-Shah

Won

California

U.S. Congress  11th District

Nisha

Sharma

Republican

Lost

California

U.S. Congress 17th District

Ritesh

Tandon

Republican

Lost

California

U.S. Congress 7th District

Ami

Bera

Democrat

Won

California

U.S. Congress 17th District

Ro

Khanna

Democrat

Won

Californa

U.S. Congress 18th District

Rishi

Kumar

Democrat

Lost

California

State Assembly 64th District

Fatima

Iqbal-Zubair

Democrat

Lost

California

State Assembly 27th District

Ash

Kalra

Democrat

Won

California

State Assembly 29th District

Shomir

Banerjee

Republican

Lost

California

San Ramon Mayor

Sanat

Sethy

Lost

California

San Ramon Mayor

Sabina

Zafar

Lost

California

San Ramon Mayor

Dr. Dinesh

Govindarao

Lost

California

San Ramon Mayor

Aparna

Madireddi

Lost

California

San Ramon Mayor

Susmita

Nayak

Lost

California

Freemont Mayor

Nas Mahia

Khan

Lost

California

Freemont Mayor

Vik

Bajwa Singh

Lost

California

Irwine Mayor

Farah

Khan

Won

California

San Ramon Mayor

Sridhar

Verose

Won

California

Antioch Mayor

Rakesh Kumar

Christian

Lost

California

Union City Mayor

Sarabjit Kaur

Cheema

Lost

California

Concord City Council

Harmesh

Kumar

Lost

California

Dublin City Council

Samir

Qureshi

Lost

California

Dublin City Council

Kashef

Qaadri

Lost

California

Dublin City Council

Razi

Hasni

Lost

California

Dublin City Council

Sri

Muppidi

Lost

California

Irvine City Council

Anshul

Garg

Lost

California

San Ramon City Council

Sameera

Rajwade

Lost

California

San Ramon City Council

Varun

Kaushal

Lost

Californai

LA City Council District 4

Nithya

Raman

Won

California

Freemont City Council

Raj

Salwan

Won

California

Freemont City Council

Yogi

Chugh

Lost

California

Freemont City Council District 6

Kuljeet

Kalkat

Lost

California

Los Altos City Council

Raj

Reddy

Lost

California

Los Altos City Council

Jay

Sutaria

Lost

California

Los Altos City Council

Aaruni

Thakur

Lost

California

Laguna Niguel City Council

John

Dhaliwal

Lost

California

Laguna Niguel City Council

Rischi Paul

Sharma

Lost

California

Lake Forest City Council District 1

Richa

Sharma

Lost

California

Orinda City Council

Latika

Malkani

Lost

California

Palo Alto City Council

Ajit

Verma

Lost

California

Richmond City Council District 6

Vinay

Pimple

Lost

California

Sunnyvale City Council District 2

Hina

Siddiqui

Lost

California

Santa Clara City Council  District 5

Suds

Jain

Won

California

Santa Clara City Council  District 6

Gautam "Gary"

Barve

Lost

California

Santa Clara City Council  District 1

Habir

Bhatia

Lost

California

Santa Clarita City Council

Aakash

Ahuja

Lost

California

Rolling Hills City Council

Arun

Bhumitra

Lost

California

Union City Council District 1

Gary

Singh

Won

California

Santa Clara Superior Court-Seat 17

Vedica

Puri

Won

California

San Francisco Superior Court

Ashfaq

Chowdhury

Won

California

Freemont Unified BOE Area 4

Jhansi

Kalapala

Lost

California

Freemont Unified BOE Area 5

Vivek

Prasad

Lost

California

Irvine Ranch water District Division 4

Aarti

Kaushal

Lost

California

Cupertino Union School District

Sudha

Kasamsetty

Lost

California

Saratoga Union Elementary School District

Sunita

Verma

Lost

California

Evergreen Elementary School District

Madan

Bellam

Lost

California

Torrance Unified School District Board

Anil

Muhammad

Won

California

Berryessa Union School District

Jai

Srinivasan

Lost

California

New Haven Unified School District Area 1

Jatinderpal Kaur

Sahi

Won

California

New Haven Unified School District Area 3

Sharan

Kaur

Lost

California

Acalanes Union High School District

Rupy

Krishnan

Lost

California

Contra Costa County John Swett Unified School District

Amarjit

Kaur

Lost

California

San Ramon Valley Unified School District Board Area 3

Kumar

Nallusamy

Lost

California

Foothill de-Anza Community College District Board of Trustees

Govind

Tatachari

Lost

California

Beach Cities Health Board of Directors

Vish

Chatterji

Lost

California

Los Alamitos Unified School Board - Area 2

Paurvi

Trivedi

Lost

California

Natomas Unified School Board Sacramento

Sumiti

Mehta

Lost

California

Mountain View Los Altos Union Hish School District Board of Trustees

Sanjay

Dave

Won

California

Ohlone College Board of Trustees

Ramesh

Sharma

Lost

California

Ohlone Community College District - Area 2

Rakesh

Sharma

Won

California

Ohlone Community College District - Area 2

Amit

Patel

Lost

California

South Orange Community College District BOT Area 1

Aarti

Kaushal

Lost

California

Beach Cities Health Board of Directors

Vish

Chatterji

Lost

California

Eden Township Healthcare District

Varshan

Chauhan

Won

California

Washington Township Healthcare District

Chitra

Ramanathan

Lost

California

Alameda County water District

Aziz

Akbari

Won

California

Santiago Geologic Hazard Abatement District Director

Bhavin

Patel

Lost

Connecticut

House of Representatives District 123

Sujata

Gadkar-Wilcox

Democrat

Lost

Connecticut

Connecticut State Senate - District 2

Raghib Ismail

Allie-Brennan

Democrat

Won

Connecticut

Connecticut State Senate - District 3

Saud

Anwar

Democrat

Won

Illinois

U.S. Congress  8th District

Raja

Krishnamoorthi

Democrat

Won

Kentucky

House of Representatives District 40

Nima

Kulkarni

Democrat

Won

Maine

U.S. Senate

Sara

Gideon

Democrat

Lost

Maryland

Prince George's County BOE District 5

Raaheela

Ahmed

Won

Michigan

House of Representatives District 41

Padma

Kuppa

Democrat

Won

Michigan

House of Representatives  District 21

Ranjeev

Puri

Democrat

Won

Nevada

Nevada State Assembly  District 42

Sayed

Zaidi

Lost

Nevada

Nevada State Assembly District 2

Radhika

Kunnel

Democrat

Lost

Nevada

Nevada Board of Regents District 3

Swadeep

Nigam

Lost

New Hampshire

New Hampshire House of Representatives Hillsborough 35

Latha

Mangipudi

Democrat

Won

New Hampshire

New Hampshire House of Representatives  Merrimack 24

Madalasa

Gurang

Democrat

Lost

New Jersey

U.S. Senate

Rik

Mehta

Republican

Lost

New Jersey

State Senate District 25

Rupande

Mehta

Democrat

Won

New Jersey

East Brunswick Mayor

Jesal

Amin

Democrat

Lost

New Jersey

Haledon Council

Mohammad

Ramadan

Won

New Jersey

Bloomingdale BOE Passaic County

Smita Nadia

Hussain

Won

New Jersey

Prospect Park BOE

Mohammed

Hussain

Won

New Jersey

Closter BOE Bergen County

Lukshmi

Puttanniah

Won

New Jersey

BOE Borough of Closter

Lukshmi

Puttanniah

Won

New Jersey

Oradell BOE Bergen County

Pooja

Bhatia-Nigam

Democrat

Won

New Jersey

Park Ridge Council

Raymond

Mital

Democrat

New Jersey

Saddle River Council

Ravi

Sachdev

Republican

Won

New Jersey

Atlantic City BOE

Mohammed G.

Uddin

Lost

New Jersey

Atlantic City BOE

Farouque

Talukdar

Lost

New Jersey

Clifton BOE

Feras

Awwad

Won

New Jersey

Council City of Englewood  Ward 1

Horace H.

Ragbir

Lost

New Jersey

Paterson Council Ward 2

Mohammed

Akhtaruzzaman

Lost

New Jersey

Teaneck BOE

Yusra

Sabhani

Lost

New Jersey

Boonton Town Board of Aldermen Ward 1

Waqar

Khokhar

Democrat

Lost

New Jersey

Harding Township BOE Morris County

Abhinov

Singh

Won

New Jersey

Mendham Township BOE Morris County

Rekha

Mandel

Won

New Jersey

Mountain Lakes Borough Council Morris county

Khizar

Sheikh

Won

New Jersey

Mountain Lakes Borough School Board  Morris county

Aruni

Arachchige Don

Lost

New Jersey

Parsippany-Troy BOE Morris County

Aisha

Mahmood

Lost

New Jersey

Berkeley Heights BOE

Ramya

Kasthuri

Lost

New Jersey

Berkeley BOE District 1-10

Sai Bhargavi

Akiri

Lost

New Jersey

Edison BOE

Padmaja

Chinta

Lost

New Jersey

Edison BOE

Mohin

Patel

Won

New Jersey

Edison BOE

Yash

Pandya

Lost

New Jersey

East Brunswick BOE

Ashish

Verma

Lost

New Jersey

East Windsor BOE

Jagruti

Patel

Lost

New Jersey

Montgomery BOE

Ali

Batliwala

Lost

New Jersey

Montgomery BOE

Ranjana

Rao

Lost

New Jersey

Montgomery BOE

Balaji

Yegneswaran

Lost

New Jersey

Pascack Valley Regional BOE (Hillsdale)

Gini

Varghese

Lost

New Jersey

South Hackensack BOE

Anika

Davis

Won

New Jersey

South Brunswick BOE

Raja

Krishna

Won

New Jersey

South Brunswick BOE

Smitha

Raj

Won

New Jersey

South Brunswick BOE

Deven

Patel

Lost

New Jersey

South Plainfield Council  Middlesex County

Bashir

Nurid-Din

Lost

New Jersey

South Brunswick Township Council

Archana

Grover

Won

New Jersey

Sayreville BOE

Syed Muhammed S.

Ali

Lost

New Jersey

Linden BOE Ward 2, District 1-3

Ahmed

Shehata

Lost

New Jersey

Linwood BOE

Reema

Zanzaria

Won

New Jersey

Millburn-Short Hills Township Committee

Sanjeev

Vinayak

Won

New Jersey

Northfield-Mainland BOE

Kinjal

Patel

Won

New Jersey

Old Bridge Council Ward 2

Zeeshan

Siddiqui

Democrat

Won

New Jersey

Paterson Ward 2

Shahin

Khalique

Won

New Jersey

Plainsboro Board of Fire Commissioner

Disha

Gurjar

Won

New Jersey

Plainsboro Board of Fire Commissioner

Krishna

Jagannathan

Lost

New Jersey

Piscataway BOE

Parth

Desai

Lost

New Jersey

Piscataway Council

Kapil

Shah

Democrat

Won

New Jersey

Piscataway Council

Dhimant

Patel

Republican

Lost

New Jersey

Piscataway Mayor

Brajesh

Singh

Republican

Lost

New Jersey

Lenape Valley BOE

Najib

Iftikhar

New Jersey

Montgomery Township BOE

Ranjana

Rao

Lost

New Jersey

Burlington County Freeholder

Balvir

Singh

Democrat

Won

New Jersey

Franklin Township BOE

Nishita

Desai

Won

New Jersey

Franklin Township BOE

Parul

Patel

Lost

New Jersey

Franklin Township BOE

Devakumar

Villuri

Lost

New Jersey

Upper DeerField Township

Sheetal

Patel

Won

New Jersey

Westfield BOE

Priti

Dave

Lost

New Jersey

Westfield BOE Ward 1, Districts 1-7

Sonal

Patel

Won

New Jersey

Millburn-Short Hills Township Committee

Sanjeev

Vinayak

Won

New Jersey

Piscataway Township Council Column B

Kapil

Shah

Won

New Jersey

Bernards Committee

Sophia

Chadda

Won

New York

New York State Senate  District 56

Jeremy

Cooney

Democrat

Won

New York

New York State Assembly District 38

Jennifer

Rajkumar

Democrat

Won

New York

New York State Senate District 6

Kevin

Thomas

Democrat

Won

New York

New York State Assembly District 16

Ragini

Srivastava

Republican

Won

New York

New York state Assembly District 99

Sarita

Bhandarkar

Democrat

Lost

New York

New York State Assembly District 36

Zoharn

Mamdani

Democrat

Won

New York

New York State Assembly District 54

Khorshed

Chowdhury

Republican

Lost

New York

New York Council District 24

Mohammad

Rahman

Reform Party

Lost

North Carolina

North Carolina State Senate District 15

Jay

Chaudhuri

Democrat

Won

North Carolina

North Carolina Treasurer

Ronnie

Chatterji

Democrat

Lost

North Carolina

Durham Soil and Water Conservation District Supervisor

Anjali

Boyd

Democrat

Won

North Carolina

Guilford County Register of Deeds

Abdul Rashid

Siddiqui

Republican

Lost

North Carolina

Ohio State Representatives District 42

Niraj

Antani

Republican

Won

North Carolina

Hamilton County Coroner

Lakshmi Kode

Sammarco

Democrat

Won

North Carolina

County Court of Common Pleas

Pavan

Parikh

Democrat

Lost

North Carolina

Pennsylvania State Senate  District 1

Nikil

Saval

Democrat

Won

North Carolina

Pennsylvania Auditor General

Nina

Ahmad

Democrat

Trailing

Ohio

Tennessee House of Representatives District 66

Sabi

Kumar

Republican

Won

Ohio

U.S. Congress  District 22

Sri Preston

Kulkarni

Democrat

Lost

Ohio

U.S. Congress District 31

Donna

Imam

Democrat

Lost

Ohio

Austin City Council  District 10

Pooja

Sethi

Lost

Ohio

Irving City Council  Place 3

Mohammed

Akbar

Lost

Pennsylvania

Irving City Council Place 3

Abdul

Khabeer

Lost

Pennsylvania

Council Place 6 in Frisco

Saishashishekar

Krishnarajanagar

Lost

Tennessee

Judge Texas 127th District Court

R K

Sandill

Democrat

Won

Texas

Allen BOE Place 7

Vatsa

Ramanathan

Won

Texas

Allen BOE

Sathya

Sastry

Loss

Texas

Travis County Court at Law No.4

Dimple

Malhotra

Won

Texas

Vermont State Senate  Chittenden District

Kesha

Ram

Democrat

Won

Texas

Vermont State Senate  Bennington District

Meg

Hansen

Republican

Lost

Texas

U.S. Congress District 11

Manga

Anantatmula

Republican

Lost

Texas

U.S. Congress District 1

Qasim

Rashid

Democrat

Lost

Texas

U.S. Congress District 7

Pramila

Jayapal

Democrat

Won

Vermont

Insurance Commissioner

Chirayu Avinash

Patel

Republican

Lost